IGMG KARDEŞLİK DAYANIŞMA GÜNÜ VE KURULTAYI PAZAR GÜNÜ BELÇİKA’DA YAPILDI

Gündem 21.05.2024 - 18:05, Güncelleme: 21.05.2024 - 18:28 1644+ kez okundu.
 

IGMG KARDEŞLİK DAYANIŞMA GÜNÜ VE KURULTAYI PAZAR GÜNÜ BELÇİKA’DA YAPILDI

ARENA salonunda yapılan proğrama yüzlerce otobüs binlerce özel araçla yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Aralarında Japonya, Avustralya, ABD veKanada’nında bulunduğu 43 ülke ve bölgeden gelen 1114 delegenin yaklaşık tamamı 10 kişi hariç 1104 kişi ilk bölümde yeni IGMG tüzüğünü kabul etti.

IGMG genel başkanı Kemal Ergün delegelere yaptığı teşekkür konuşmasında, teşkilatın Türkiye depremiyle alakalı,  konteyner kentler mobil okullar mobil fırınlar rehabilitasyon merkezleri gibi kalıcı projelerle Suriye’nin kuzeyinde Azez‘de 108 evden oluşan camisi ilkokulu yetimhanesi lisesi  bulunan HASENE köyü,  Mersinden  içi gıda  dolu 250 tırı Gazze’ye ulaştırıldığı gibi çeşitli bilgiler verdi.   ÇİN İSLAMI TEDAVİYE MUHTAÇ HASTALIK GİBİ GÖRÜYOR Kardeşlik ve Dayanışma gününde misafirlere hitap eden Dünya Uygur Türkleri başkanı Dolkun İsa, “Türk İslam Dünyasının mazlum ve mağduru Doğu Türkistan'da Uygur, Kazak, Türkleri olmak üzere yaklaşık 25 milyon Müslüman Türk Çin yönetiminin baskı, acımasız soykırım vahşeti ile toptan yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya dedi.    Dolkun İsa, “Çin 1949'da işgal ettiği bu bağımsız ve özgür Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanlar yani bizlerin hem dindaş, hem dildaş ve hem de soydaşlarınızı 75 yıldır çeşitli baskı, kürtaj zulüm asimilasyon uygulamalarıile DoğuTürkistanlı Müslüman Türk’leri toptan soykırım uygulamaktadır. Çin’in son yıllarda baskı zulmünü artırarak soykırıma dönüşürmüştür. Çin, 1Nisan 2017'de çıkardığı “Aşırılık ve Terörle Savaş" yasası ile İslam dinini terör suçu kapsamına almıştır. İslamı  tedaviye ihtiyacı olan hastalık olarak tanımlamaktadır.   MİLLİ GÖRÜŞ HEP UYGURLARIN YANINDA OLDU Uygur Türk’leri var olma mücadelesi verdiği böyle bir dönemde eskiden olduğu gibi, son dönemlerde de İslam Toplu Milli Görüş teşkilatının maddi ve manevi desteği ile hep yanımızda oldu. Davamızı uluslararası platforma taşımamıza yardımcı oldu. Çin yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik bütün insan hakları ihlallerinin İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç ve bir soykırım suçu olduğu 10 ülke ile geçtiğimiz yıl Londra’da açılan bağımsız Uygur mahkemesinin kararı ile belgelenmiş ve kabul edilmiştir. Özellikle Londra'da açılan bağımsız Uygur mahkemesinin kurulması ve sonuçlanmasında IGMG Teşkilatı ve Hesene Yardim Derneği büyük katkıda bulunmuştur. Ayrıca Çin'in Müslüman Uygur Türklerine uygulamakta olduğu soykırımı dünya kamuoyuna anlatma açısından tarihi öneme sahip olan Kasım 2022 tarihinde, Brüksel'de, açılışını Avrupa Parlamentosunda yaptığımızUluslararası UYGUR FORMUNU IGMG ile beraber düzenledik. Bu vesileyle Doğu Türkistanlılar adına islam Toplumu Milli Görüş’ün degerli Genel başkanı Kemal Ergün beye, çalışma arkadaşlarına tekrar teşekkürümü bildiririm.” Dedi. Kaynak: Iskender Güngör
ARENA salonunda yapılan proğrama yüzlerce otobüs binlerce özel araçla yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Aralarında Japonya, Avustralya, ABD veKanada’nında bulunduğu 43 ülke ve bölgeden gelen 1114 delegenin yaklaşık tamamı 10 kişi hariç 1104 kişi ilk bölümde yeni IGMG tüzüğünü kabul etti.

IGMG genel başkanı Kemal Ergün delegelere yaptığı teşekkür konuşmasında, teşkilatın Türkiye depremiyle alakalı,  konteyner kentler mobil okullar mobil fırınlar rehabilitasyon merkezleri gibi kalıcı projelerle Suriye’nin kuzeyinde Azez‘de 108 evden oluşan camisi ilkokulu yetimhanesi lisesi  bulunan HASENE köyü,  Mersinden  içi gıda  dolu 250 tırı Gazze’ye ulaştırıldığı gibi çeşitli bilgiler verdi.

 

ÇİN İSLAMI TEDAVİYE MUHTAÇ HASTALIK

GİBİ GÖRÜYOR

Kardeşlik ve Dayanışma gününde misafirlere hitap eden Dünya Uygur Türkleri başkanı Dolkun İsa,

“Türk İslam Dünyasının mazlum ve mağduru Doğu Türkistan'da Uygur, Kazak, Türkleri olmak üzere yaklaşık 25 milyon Müslüman Türk Çin yönetiminin baskı, acımasız soykırım vahşeti ile toptan yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya dedi. 

 

Dolkun İsa, “Çin 1949'da işgal ettiği bu bağımsız ve özgür Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanlar yani bizlerin hem dindaş, hem dildaş ve hem de soydaşlarınızı 75 yıldır çeşitli baskı, kürtaj zulüm asimilasyon uygulamalarıile DoğuTürkistanlı Müslüman Türk’leri toptan soykırım uygulamaktadır.

Çin’in son yıllarda baskı zulmünü artırarak soykırıma dönüşürmüştür. Çin, 1Nisan 2017'de çıkardığı “Aşırılık ve Terörle Savaş" yasası ile İslam dinini terör suçu kapsamına almıştır. İslamı  tedaviye ihtiyacı olan hastalık olarak tanımlamaktadır.

 

MİLLİ GÖRÜŞ HEP UYGURLARIN YANINDA OLDU

Uygur Türk’leri var olma mücadelesi verdiği böyle bir dönemde eskiden olduğu gibi, son dönemlerde de İslam Toplu Milli Görüş teşkilatının maddi ve manevi desteği ile hep yanımızda oldu. Davamızı uluslararası platforma taşımamıza yardımcı oldu.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan Türklerine yönelik bütün insan hakları ihlallerinin İnsanlığa karşı işlenmiş bir suç ve bir soykırım suçu olduğu 10 ülke ile geçtiğimiz yıl Londra’da açılan bağımsız Uygur mahkemesinin kararı ile belgelenmiş ve kabul edilmiştir. Özellikle Londra'da açılan bağımsız Uygur mahkemesinin kurulması ve sonuçlanmasında IGMG Teşkilatı ve Hesene Yardim Derneği büyük katkıda bulunmuştur. Ayrıca Çin'in Müslüman Uygur Türklerine uygulamakta olduğu soykırımı dünya kamuoyuna anlatma açısından tarihi öneme sahip olan Kasım 2022 tarihinde, Brüksel'de, açılışını Avrupa Parlamentosunda yaptığımızUluslararası UYGUR FORMUNU IGMG ile beraber düzenledik.

Bu vesileyle Doğu Türkistanlılar adına islam Toplumu Milli Görüş’ün degerli Genel başkanı Kemal Ergün beye, çalışma arkadaşlarına tekrar teşekkürümü bildiririm.” Dedi.

Kaynak: Iskender Güngör

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve lokalbakis.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.